Odwyk alkoholowy – leczenie alkoholizmu

Vita Nova – nazwa naszego ośrodka terapii uzależnień oznacza Nowe Życie

Jesteśmy prywatnym ośrodkiem oferującym profesjonalną terapię uzależnień.

Nasz ośrodek leczenia uzależnień mieści się na warszawskim Zaciszu, w spokojnej okolicy dobrze skomunikowanej z centrum miasta.

Oferujemy pomoc dla osób uzależnionych od wszystkich substancji psychoaktywnych jak również uzależnionych behawioralnie.

Nasza kadra to osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym, które  jednocześnie mają za sobą osobiste doświadczenia w wychodzeniu z uzależnień.

Mało osób zwraca uwagę na fakt, że alkohol jest najpopularniejszą substancją psychoaktywną, że uzależnienie od niego jest chorobą,  która dotyka obecnie znaczną ilość ludzi bez względu na ich płeć, wyznanie czy status społeczny.

Z naszej pomocy korzystają osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków jak również wszystkich innych substancji psychoaktywnych. Jesteśmy przygotowani do pomagania wszystkim. Jesteśmy też otwarci na pomaganie rodzinom naszych pacjentów.

Odwyk alkoholowy pełni często rolę terapii wstrząsowej dla alkoholika. Jest to trudny czas dla osoby uzależnionej , ale mogący się przerodzić w pozytywne skutki.

Często, szczególnie w formach nie profesjonalnej pomocy osobom uzależnionym jakimi są np. terapie AA spotykamy się z takim określeniem, że osoba uzależniona „musi osiągnąć swoje dno”. Co to znaczy? Właśnie w takim momencie życia jakim jest odwyk alkoholowy warto sobie  zadać to pytanie, gdyż może to być moment absolutnie przełomowy dla osoby uzależnionej. Dlatego podczas terapii uzależnień bardzo często pacjeni dokonują tzw. „bilansu zysków i strat”. Przy uczciwym podejściu do tej kwestii większość pacjentów uzależnionych w takim właśnie momencie wchodzi realnie w proces terapii uzależnień odzyskując motywację do budowania nowego trzeźwego życia poprzez naprawienie błędów i samego siebie. Nie sposób  zrobić to samodzielnie bez profesjonalnej terapii uzależnień.

Uzależnienie od alkoholu często niesie za sobą naturalną konsekwencję w postaci zaburzeń i chorób współistniejących. Jesteśmy przygotowani na pomaganie pacjentom z tzw.” podwójną diagnozą”

W takich przypadkach  wspieramy się dobrze rozwiniętą  siatką bezpieczeństwa  w postaci specjalistów innych dziedzin medycznych (neurolodzy, psychiatrzy, psychotraumatolodzy, lekarze pierwszego kontaktu)

Ile Trwa Odwyk Alkoholowy Zamknięty?

Leczenie alkoholizmu jest procesem długim.

Stabilizacja pracy mózgu w przypadku leczenia alkoholizmu trwa min. rok i bardzo trudne jest utrzymanie abstynencji na tym etapie wychodzenia z choroby.

Do tego potrzebne są narzędzia w postaci wiedzy na temat objawów alkoholizmu i wskazania jak sobie radzić w przypadku głodów alkoholowych.

Podstawowa terapia uzależnienia od alkoholu trwa w naszym Ośrodku  4 tygodnie

W trakcie odwyku alkoholowego pacjeni uczestniczą w sesjach terapeutycznych indywidualnych oraz grupowych.

Podczas zajęć w naszym ośrodku leczenia uzależnień pacjenci poznają siebie w swoim nałogu, zgłębiają przyczyny powstania choroby alkoholowej i dostają realne zalecenia terapeutyczne, które są w stanie usprawnić ich nowe życie związane z leczeniem uzależnienia, piszą prace terapeutyczne, uczestniczą w różnego rodzaju ćwiczeniach przystosowująch ich do radzenia sobie z zagrożeniami takimi np. jak wyzwalacze. Uczą się też rozpoznawać u siebie objawy głodu i radzić sobie ze wszystkimi stanami jakie mogą być realnym zagrożeniem dla utrzymania trwałej abstynencji.

Jak Wygląda Odwyk Alkoholowy?

Często ze względu na silne zatrucie organizmu terapia uzależnień musi być poprzedzona procesem oczyszczenia organizmu czyli detoksykacji oraz wzmocnienia go i zabezpieczenia farmakologicznego.

W trakcie tego procesu pacjent może odczuwać silne dolegliwości fizyczne i emocjonalne, ale jest on niezbędny do uzyskania stabilnego i zdrowego stanu psychicznego.

Po odbyciu pierwszego etapu odwyku alkoholowego czyli  detoksu, który może trwać do 10u dni pacjenci uzależnieni od alkoholu wchodzą w gotowość do terapii.

Uzależnienie od alkoholu jest często uzależnieniem mieszanym i leczenie odwykowe w takich wypadkach zawsze jest procesem dłuższym niż gdy dotyczy tylko uzależnienia od alkoholu. Nie sposób wyobrazić sobie takiego leczenia w warunkach domowych, gdyż często ma ono charakter dwutorowy odbywający się przy pomocy leczenia farmakologicznego w połączeniu z terapią odwykową.

Tak więc zalecane jest, aby leczenie odwykowe  odbywać w przystosowanych do tego miejscach jakimi są ośrodki leczenia uzależnień tak aby uniknąć powikłań, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji lub po prostu w szpitalach.

W jednym i drugim przypadku pacjent ma zabezpieczoną pełną opiekę medyczną w tym lekarza psychiatrę.

Jak Dostać Się Na Odwyk Alkoholowy?

Aby podjąć leczenie alkoholowe wystarczy gotowość do podjęcia takiego procesu. Wtedy wystarczy znaleźć odpowiedni ośrodek leczenia uzależnień i zgłosić się do niego.

Niestety często się zdarza, że pacjent nie ma gotowości do leczenia odwykowego. Co w takim przypadku mogą zrobić bliscy osoby uzależnionej od alkoholu? Za każdym razem należy sięgać po profesjonalną pomoc i zgłosić się do specjalisty w zakresie terapii uzależnień.

Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań dla osób uzależnionych od alkoholu. W takich ośrodkach alkoholik ma możliwość skoncentrowania się na swoim leczeniu, bez rozpraszających czynników zewnętrznych. Terapia indywidualna i grupowa, a także programy terapii zajęciowej i sportowej pomagają osobie uzależnionej przywrócić samoakceptację i powrót do równowagi wewnętrznej.

Aby pomóc osobie uzależnionej należy bezwzględnie zwrócić się o pomoc do specjalistów. Ośrodek Vita Nova pomaga również bliskim osób dotkniętych tą chorobą. Niestety zarówno osoba uzależniona jak jego bliscy nie posiadają narzędzi do skutecznej pomocy. Terapia uzależnień wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi bez których nie sposób sobie poradzić.  Zwłaszcza trudno jest pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć. Łatwo wtedy będąc zaangażowanym emocjonalnie (co w przypadku bliskich jest normalne) popełnić podstawowe błędy, które mogą wywołać skutki odwrotne takie jak pogłębienie się uzależnienia. Tzw. „komfort picia” jest najgorszym rozwiązaniem i kompletnie nie przybliża osoby uzależnionej do rozpoczęcia leczenia odwykowego. Kolejnym najczęściej popełnianym błędem przez osoby nie posiadające wiedzy w zakresie leczenia uzależnień jest przekonanie, że wyjście z uzależnień jest kwestią „silnej woli” i gotowością do „podjęcia walki z nałogiem” .Jednak takie myślenie również nie przybliża osoby uzależnionej do pójścia na odwyk alkoholowy i odbycia jakiejkolwiek formy terapii uzależnień, a jedynie wywiera presję ta zaś ciągnie za sobą konsekwencje w postaci poczucia winy, a co za tym idzie jeszcze większych głodów alkoholowych oraz innych objawów choroby i kończy się pogłębieniem uzależnienia, a w niektórych przypadkach śmiercią.

Pacjent, który aktywnie uczestniczy w terapii uzależnień zyskuje świadomość, że jego choroba jest silna i zamiast z nią walczyć należy to uznać i poddać się procesowi trzeźwienia. Jak rozmawiać z osobą uzależnioną? To wiedzą tylko osoby odpowiednio wykwalifikowane i dlatego warto sięgać po pomoc w ośrodkach przeznaczonych do leczenia uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Warto też pamiętać, że regularne spożywanie alkoholu w większości przypadków prowadzi do depresji, która może zakończyć się myślami, a nawet próbami samobójczymi. Psychika czynnego alkoholika ulega negatywnym zmianom co dodatkowo utrudnia komunikację. Należy brać to pod uwagę kiedy ktoś w rodzinie wykazuje cechy, które mogą wskazywać na uzależnienie. Warto też pamiętać, że tą chorobę można zatrzymać w każdej fazie uzależnienia, i że nawet w przypadku trwałych uszkodzeń neurologicznych jest szansa dla każdego kto podda się procesowi trzeźwienia. W procesie wychodzenia z uzależnienia najważniejszy jest pierwszy rok i należy w tym czasie utrzymać bezwzględnie abstynencję. Jest to takie ważne ze względu na wyrównanie pracy mózgu, od którego wciąż wiele zależy. Przede wszystkim czy będziemy w stanie kierować swoim życiem w sposób świadomy bez użycia jakiejkolwiek substancji psychoaktywnej?

Jest to pytanie, na które wciąż zbyt wiele osób próbuje sobie odpowiedzieć samodzielnie

Vita Nova to Nowe Życie. Tu możesz znaleźć odpowiedź na to i inne pytania dotyczące Twojej aktualnej sytuacji życiowej powiązanej z ilością spożywanego alkoholu i skutkami tego. Żyć bez alkoholu? Da się. Jest pięknie i prawdziwie. Wiem to z autopsji. Jestem alkoholiczką i terapeutką uzależnień. Nie piję od 10u lat.