Detoks lekowy Warszawa

Detoks lekowy w Vita Nova w Warszawie

Lekomania, czyli uzależnienie od leków, to coraz powszechniejszy problem obserwowany w naszym kraju. Do ośrodka uzależnień Vita Nova w Warszawie zgłaszają się osoby z różnych części Polski, poszukujące pomocy w wyjściu z nałogu związanego z nadużywaniem leków. Pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest tzw. detoks lekowy, czyli oczyszczenie organizmu z substancji uzależniającej.

Lekomania wiąże się z nadmiernym przyjmowaniem lekarstw. Najczęściej są to leki nasenne, uspokajające lub przeciwbólowe. Większość z nich zawiera substancje o działaniu podobnym do działania narkotyków, takie jak opioidy, benzodiazepiny czy barbiturany. Takie substancje powodują nie tylko uzależnienie fizyczne, ale też psychiczne, dlatego ich gwałtowne odstawienie powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Detoks lekowy to pierwszy krok w kierunku porzucenia nałogu. Odtrucie przeprowadzone w profesjonalnym ośrodku częściej kończy się sukcesem, niż wykonywane na własną rękę, dlatego warto zaufać specjalistom i zgłosić się do Vita Nova w Warszawie.

detoks lekowy warszawa
detoks lekowy w warszawie

Jak długo trwa detoks lekowy?

Czas odtruwania lekowego bywa różny, w zależności od predyspozycji pacjenta oraz substancji, od jakiej dana osoba jest uzależniona. Zazwyczaj cały proces trwa od kilku dni do kilku tygodni, ponieważ zaprzestanie stosowania leków zaleca się robić stopniowo. Gwałtowne odstawienie substancji uzależniającej, jeżeli bezpośrednio nie zagraża życiu, nie jest rekomendowane, ponieważ w takiej sytuacji zwiększa się prawdopodobieństwo nasilenia objawów odstawiennych, takich jak zawroty głowy, dreszcze, mdłości. Detoks lekowy polega więc na stopniowym zmniejszaniu dawki leku, od którego pacjent jest uzależniony oraz wprowadzenie leku zamiennego, co ma zredukować symptomy odstawienne. W celu uzupełnienia elektrolitów i przyspieszenia usuwania toksyn z organizmu specjalista może zdecydować o zastosowaniu kroplówki.

W naszych ośrodkach oferujemy pacjentom komfortowe warunki i stałą opiekę terapeutów, dzięki czemu szansa na to, że uda się całkowicie odtruć organizm, jest znacznie wyższa, niż w przypadku gdy chory zabiera się za to samodzielnie. W ośrodku kontrolowany jest także dostęp do leków, a to oznacza, że ryzyko, że pacjent złamie się i sięgnie po zakazany lek, jest niewielkie.

Celem detoksu lekowego jest przywrócenie prawidłowych funkcji fizycznych pacjenta i zredukowanie fizycznej chęci sięgnięcia po substancję uzależniającą, co stanowi duże ułatwienie w dalszej terapii.