Leczenie współuzależnienia - Vita Nova

Współuzależnienie

Współuzależnienie jest to utrwalona forma funkcjonowania w trudnej, niszczącej i długotrwałej relacji związanej z patologicznymi zachowaniami osoby bliskiej.

Życie z osobą uzależnioną jest bardzo trudne dla partnera, rodziców, czy dzieci, które dysfunkcyjny dom uznają na „normalny”. Wszystkie aspekty ukierunkowane na maskowanie i dopasowywanie się do nowej sytuacji podejmowane przez członków rodziny, które pozwalają nałogowi trwać, nazywane są współuzależnieniem.

Współuzależnienie rozwija się powoli. Współuzależnienie także trzeba leczyć!

leczenie współuzależnienia warszawa

Współuzależnienie też jest chorobą

Współuzależnienie uznaje za chorobę żon alkoholików. W jej ujęciu jest ono lustrzanym odbiciem alkoholizmu. Cechy osoby współuzależnionej są podobne do osobowościowego portretu alkoholika. Alkoholik uzależniony jest od środka chemicznego, zaś żona uzależniona jest od alkoholika. Do widocznych symptomów współuzależnienia możemy zaliczyć: „opiekuńczość, pełne litości skoncentrowanie się na alkoholiku; zakłopotanie; unikanie okazji do picia; przesunięcie we wzajemnych kontaktach; poczucie winy; obsesje; stałe zamartwianie się; niepokój, kłamstwa, fałszywe nadzieje; rozczarowania; euforię; zamęt; problemy seksualne; złość; letarg; poczucie beznadziejności; poczucie krzywdy; rozpacz”

Skontaktuj się z nami

Uzależnienie jest bardzo złożoną i niszczącą chorobą, a jej skutki mogą być po prostu druzgocące

Potrzebujesz pomocy dla siebie lub bliskiej osoby? Zadzwoń lub napisz.