Syndrom DDA to skrót od Dorosłe Dzieci Alkoholików. Dzieci alkoholików w dorosłe życie wchodzą z bagażem doświadczeń, który często na długie lata determinuje ich los. Jak powietrza potrzebują bezpieczeństwa i równowagi. DDA wychowując się w rodzinie alkoholowej wypracowały sobie wzorce postępowania, które następnie przeniosły w dorosłe życie.
To co sprawdzało się w rodzinie przeszkadza w relacjach partnerskich, zawodowych, przyjacielskich. DDA doświadczają bólu i niezrozumienia, nie wiedzą skąd w ich życiu tak wiele trudności, co takiego robią, że życie nie przynosi im satysfakcji.
Jeżeli jedna osoba w rodzinie choruje, to ludzie, którzy są wokół niej, też chorują. Dzieci są szczególnie podatne na wpływ dorosłych i bezradne wobec tego, co dzieje się w domu. Jeśli wychowują się w dysfunkcyjnej rodzinie, to w dorosłość wchodzą z różnymi problemami.
Osoby z syndromem DDA z trudem budują relacje międzyludzkie, zwłaszcza z potencjalnym Partnerem. Bardzo często wchodzą w relacje z osobami uzależnionymi, bo wolą zwykle to, co znają, i lękają się nowego. Łatwiej wejść w stary schemat. Poza tym przyciągają do siebie osoby pasujące do swoich potrzeb. Zamknięcie pewnego etapu życia, przepracowanie traum i nieprzyjemnych wspomnień pozwala na rozpoczęcie nowego życia. Do tego niezbędna jest jednak terapia.
Uzależnienie jest bardzo złożoną i niszczącą chorobą, a jej skutki mogą być po prostu druzgocące.
Potrzebujesz pomocy dla siebie lub bliskiej osoby? Zadzwoń lub napisz.
Ośrodki Vita Nova to zespół profesjonalistów zajmujących się pomocą między innymi Dorosłym Dzieciom Alkoholików. Jak rozpoznać u siebie lub bliskich ten syndrom?
Oto przykłady myślenia osób dotkniętych tą dysfunkcją.
Co myśli o sobie Dorosłe Dzieci Alkoholików?:
posiadasz przynajmniej osiem z powyższych objawów to istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiadasz cechy osoby z syndromem DDA.
Wynik powyższego testu ma charakter poglądowy.
Jest jedynie wskazówką, aby potwierdzić diagnozę lub ją wykluczyć należy udać się do specjalisty.
te trzy zasady są często głęboko zakorzenione w głowach osób, które w dzieciństwie doświadczyły problemów z alkoholizmem.
Terapia DDA skierowana jest do osób, które dorastały w rodzinach z problemem alkoholowym i na skutek konsekwencji wynikających z takiego modelu rodziny w dorosłym życiu mają problem z zarządzaniem swoją gospodarką emocjonalną co przekłada się z kolei na niepoprawności w relacjach międzyludzkich. Nie jest jednoznacznym, więc stwierdzenie, że każda osoba, która dorastała w takich warunkach musi koniecznie poddać się terapii.
Terapia DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) jest formą wsparcia i leczenia psychologicznego dorosłych osób, które wychowywały się w domu, w którym przynajmniej jeden rodzic czy opiekun był uzależniony od alkoholu. Specyfika dzieciństwa i dorastania w takich okolicznościach najczęściej pozostawia jednak po sobie na tyle trwałe piętno, że osoby z rodzin dysfunkcyjnych wymagają pomocy psychoterapeuty.
Dorosłe Dzieci Alkoholików są częściej narażone na problemy emocjonalne i mają trudności w utrzymywaniu relacji międzyludzkich. Osoby z syndromem DDA wychowywały się w trudnych warunkach. Zmuszało je to do wzmacniania w sobie pewnych cech i zachowań, które pozwalały im wówczas przetrwać. Dziś stanowią one jednak poważną przeszkodę w normalnym funkcjonowaniu społecznym.
Bezradność, poczucie winy i wstyd to tylko niektóre uczucia, które dominowały w dzieciństwie osób z syndromem DDA. I choć dziś, w dorosłym życiu wiele z tych osób stara się wyprzeć przeszłość, zbagatelizować lub usprawiedliwić swoich rodziców; nieświadomie popełnia błędy, które są następstwem problemu alkoholowego w domu rodzinnym np. popada w ten sam nałóg czy też lgnie do ludzi uzależnionych od alkoholu. Ponadto takie osoby mogą cierpieć na zaburzenia osobowości np. osobowość zależną.
Uzależnienie jest bardzo złożoną i niszczącą chorobą, a jej skutki mogą być po prostu druzgocące.
Potrzebujesz pomocy dla siebie lub bliskiej osoby? Zadzwoń lub napisz.
Dorosłe dzieci alkoholików przejawiają skłonność do nadmiernej kontroli
Wynika to z przekonania, że w przeciwnym razie sytuacje z dzieciństwa mogą powrócić i powtórnie zadać ból dodatkowo wypełniając ich życie chaosem. W dzieciństwie często odgrywały rolę ratownika w rodzinie. Musiało interweniować w konfliktach rodzicielskich, a nawet funkcjonować w odwróconych rolach, opiekując się rodzeństwem lub kładąc dorosłego pijanego rodzica do łóżka.
Kiedy w dorosłym życiu DDA nie ma już czynnego alkoholika one pozostają nadal ze skłonnością do nadmiernej kontroli w stosunku do osób bliskich co może zaskutkować niechęcią do takich zachowań ze strony osób kontrolowanych.
Dorosłe dzieci alkoholików często boją się intymności i mają trudności z wyrażeniem własnych potrzeb, ponieważ odbiera im to możliwość kontrolowania sytuacji.
Uczucia osób DDA były tak naprawdę ignorowane lub negowane w domu alkoholowym, a ich wyrażanie często spotykało się z negatywnymi reakcjami. Szczególnie w przypadku emocji nieprzyjemnych.
W rodzinach dotkniętych problemem alkoholizmu uwaga rodziców jest skupiona na problemach związanych ze skutkami picia. Dzieci w takich rodzinach są zaniedbywane nie tylko w obszarze materialnym lecz przede wszystkim w obszarach emocjonalnych co ma ogromny wpływ na kształtowanie osobowości.
Wyrażanie choćby gniewu w takiej rodzinie, było postrzegane jako coś , czego należy unikać zarówno u siebie, jak i u innych. Tak powstaje błędny stosunek do emocji szczególnie tych nieprzyjemnych i przenosi taki model myślenia do do swojego dorosłego życia, a także życia swoich bliskich. Taki niewypowiedziany gniew może prowadzić do depresji i chęci doznania ulgi, którą z łatwością łatwo odnaleźć w różnego rodzaju uzależnieniach. Tak powstaje często błędne koło całego systemu zależności osób uzależnionych/współuzależnionych/dda, w którym trudno mówić choćby o poczuciu bezpieczeństwa
Brak konsekwencji w wyrażaniu uczuć (w tym sprzeczne komunikaty „kocham cię, idź sobie”, „niczego nie potrafisz, pomóż mi”) w rodzinie prowadzi do lęku przed porzuceniem. DDA często robi wszystko, aby tego uniknąć.
Jak na ironię, dorosłe dzieci alkoholików często wybierają partnerów, którzy pasują typem osobowości do dysfunkcyjnych, niestabilnych emocjonalnie rodziców, co zwiększa prawdopodobieństwo porzucenia.
Nie mów, nie ufaj, nie czuj się – tak często myślą lękliwe osoby DDA.
O wiele bezpieczniej jest być zamrożonym emocjonalnie, odciętym od siebie samego na tym właśnie poziomie niż czynnie uczestniczyć w patologicznym życiu rodzinnym. Łatwiej udawać spokojnego, gdy inni reagują regularnie agresją werbalną lub niewerbalną. Im bardziej stajesz się przeźroczysty, niewidoczny, tym mniej stajesz się zauważalny czyli pozornie bezpieczny. Nie chcesz czuć, ponieważ uczucia kojarzą Ci się z cierpieniem . Uczucia wywołują łzy i ból. Masz w głowie komunikat: „Unikaj tego.” Nauka nieufności staje się narzędziem codziennego życia.
Wiele z nich nawet tego nie wie.
Dzięki indywidualnym lub grupowym sesjom terapeutycznym dorosłe dzieci alkoholików mogą poznać swoje mechanizmy funkcjonowania, nauczyć się zarządzania własnymi emocjami i uzdrowić rany z przeszłości. Proces terapeutyczny może naprawdę skutecznie pomóc lecz często odbywa się to ze wsparciem kilku specjalistów. Bywa to proces dość żmudny i długi zależny od głębokości zadanych w dzieciństwie ran i zaangażowania pacjenta w jego własny proces terapeutyczny, który jest dość bolesny, ponieważ wymaga cofnięcia się do równie bolesnej przeszłości.
Jeśli jesteś DDA, doskonale wiesz, że zamykanie przeszłości i próba zapomnienia o niej po prostu nie działa. Nieprzepracowane uczucia sięgają bardzo głęboko.
Terapia DDA może odbywać się indywidualnie lub grupowo. W obydwu przypadkach terapia może trwać nawet kilka lat. Prowadzi ją specjalista do spraw uzależnień. To, jaką terapię wybrać, zależy przede wszystkim od osoby, która ma ją podjąć.
Nie każde dziecko alkoholika powinno poddać się terapii, bo nie każdy ma trudności w życiu, z którymi sobie nie radzi, a które są pochodną trudnego dzieciństwa. Zwykle wskazaniem do terapii dla dorosłych dzieci alkoholików są problemy emocjonalne, które utrudniają im życie i stają na przeszkodzie do osiągnięcia szczęścia.
Celem terapii DDA jest udzielenie wsparcia. Terapeuta ma pomóc uporządkować, nazwać trudne przeżycia z przeszłości i pozwolić osobie z problemem DDA szerzej zrozumieć swoją sytuację, dostrzec związek pomiędzy teraźniejszością a dzieciństwem. Najważniejsze jest jednak zdjęcie winy z takiej osoby, by wiedziała, że nie ponosi odpowiedzialności za to, co robią i czują inne osoby. To ma jej pomóc zacząć odczuwać prawdziwą radość z życia, bez brania na siebie winy za wszystkie niepowodzenia. Najistotniejszym elementem terapii jest szczera chęć poddania się jej przez osobę z syndromem DDA i podporządkowania się regułom terapii.
Terapia indywidualna.
Zaletą terapii indywidualnej jest bliska relacja z terapeutą. Jest to zatem forma skierowana do osób, które takiej „bliskości” i zażyłości się nie obawiają. Sam sposób prowadzenia terapii pozwala dogłębniej poznać problem osoby z syndromem DDA. Intymna atmosfera sprzyja zwierzeniom, nawet tym najbardziej prywatnym oraz stwarza warunki do wydobycia każdej emocji, także tej bardzo tłumionej. Terapia indywidualna to najlepsza forma leczenia dla osób, które boją się otwarcie i publicznie mówić o swoich problemach. Nie chcą być oceniane i trudno im się pogodzić z czyjąś krytyką. Jest w nich obawa przed odrzuceniem, dlatego spotkanie indywidualne z terapeutą może pozwolić na pozbycie się tych lęków, a nie je umocnić. Spotkania indywidualne zwykle odbywają się raz w tygodniu na godzinnych sesjach terapeutycznych. Długość terapii jest zwykle określona przez terapeutę na samym początku.
Terapia grupowa.
Terapia grupowa DDA charakteryzuje się tym, że odbywa się w grupie kilku–kilkunastu osób, które łączą podobne przeżycia. Elementem takiej terapii są zwierzenia mające dać uczestnikom poczucie wspólnoty i umożliwić rozwiązywania swoich problemów na publicznym forum. W terapii grupowej aktywnie uczestniczą wszyscy, co jest bardzo motywujące. Z tego powodu to dobre rozwiązanie dla osób, które choć nieśmiałe, są chętne by stawić czoła swoim słabościom. Atutem terapii grupowej jest także to, że jej uczestnicy często kontynuują znajomości między sobą, nawet po zakończeniu leczenia. Dzięki temu mogą liczyć na wsparcie także po terapii. Terapia grupowa odbywa się zwykle w kilkugodzinnych sesjach prowadzonych raz w tygodniu.
Każda terapia – zarówno grupowa jak i indywidualna przebiega zwykle według wymienionych etapów.
Etap I terapii DDA jest uzmysłowieniem uczestnikowi terapii tego, jak duże piętno na jego dzisiejszym życiu odcisnęło trudne dzieciństwo. Osoba poddająca się terapii powinna na początku zrozumieć rolę konkretnych doświadczeń z przeszłości w ukształtowaniu jej osobowości, dzisiejszych relacjach z innymi ludźmi, przekonaniach i problemach. Dużą rolę na tym etapie odgrywa grupa terapeutyczna, która daje poczucie wspólnoty i zrozumienia.
Etap II to zamknięcie wydarzeń z przeszłości, odgrodzenie ich od dzisiejszego życia. Polega to najpierw na zrozumieniu istoty problemów z przeszłości i uporania się z nimi oraz poszukiwań nowych rozwiązań, które uwzględnią jedynie dzisiejszy potencjał bez obciążania ciężarem dzieciństwa. Uczestnik terapii musi zacząć bardziej pozytywnie postrzegać sam siebie, zacząć wierzyć w swoje możliwości i niezależność, bez oglądania się wstecz. Musi zmienić sposób myślenia i przeżywania, głównie przez uświadomienie sobie negatywnej postawy prezentowanej do tej pory. Sukcesem tego etapu jest moment, gdy osoba z syndromem DDA zaczyna wierzyć w to, że jest w stanie zmienić swoje życie i bardzo chce tego dokonać.
Etap III jest etapem planowania i przeprowadzania drobnych zmian w swoim życiu na bazie tego, czego pacjent dowiedział się dotychczas. Ważne jest tutaj, by sprawdzić, czy rzeczywiście rady wynikające z terapii są skuteczne, a plany, które sobie założył pacjent, są dla niego dobre. Uczestnik terapii albo poczuje się zmotywowany do wprowadzania dalszych zmian w swoim życiu albo nadal będzie poszukiwał najlepszych dla siebie rozwiązań. Na tym etapie największym wsparciem w działaniu jest dla niego terapeuta.
Terapię DDA uznaje się za skuteczną. Badania potwierdzają, że osoby z syndromem DDA po ukończeniu leczenia lepiej kontrolują swoje emocje i potrafią je dobrze rozumieć. Po odbyciu terapii jej uczestnicy starają się wprowadzić do swojego życia wskazówki, które otrzymali podczas zajęć. Zwykle zmiana życia nie jest spektakularna, ale odbywa się stopniowo. Relacje z innymi osobami poprawiają się, rośnie poziom zadowolenia z życia, zaczyna się zauważać sens swojej egzystencji i mocno wierzyć w siebie. Osoby po terapii DDA osiągają stabilność emocjonalną (wewnętrzny spokój), mają w sobie więcej optymizmu i zaczynają żyć na swoich warunkach, np. zrywając toksyczne znajomości i inwestując w siebie. Jeśli przed terapią borykały się z objawami psychosomatycznymi, po leczeniu zwykle przestają u nich występować. Pełne „wyleczenie” następuje po około 2 latach od ukończenia terapii. To wtedy nastawienie do życia i siebie staje się zupełnie inne niż przed leczeniem.
By jednak terapia DDA była skuteczna, potrzebne jest zaangażowanie w nią pacjenta i dostosowanie do niego samej terapii. Niekiedy terapia DDA okazuje się niewystarczająca (np. gdy występują głębsze problemy psychologiczne). Wówczas może być potrzebne wsparcie dodatkowe np. w postaci psychoterapii. Kompleksowość leczenia osób z syndromem DDA jest podstawą wyleczenia.
Terapia pozwoli Ci:
Aby skorzystać z profesjonalnej pomocy, skontaktuj się z nami i umów na spotkanie z terapeutą. Zapewnimy Ci wszechstronne wsparcie i pomożemy odkryć nowe lepsze życie.