Syndrom DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików - Vita Nova

Syndrom DDA

Syndrom DDA to skrót od Dorosłe Dzieci Alkoholików. Dzieci alkoholików w dorosłe życie wchodzą z bagażem doświadczeń, który często na długie lata determinuje ich los. Jak powietrza potrzebują bezpieczeństwa i równowagi. DDA wychowując się w rodzinie alkoholowej wypracowały sobie wzorce postępowania, które następnie przeniosły w dorosłe życie.

To co sprawdzało się w rodzinie przeszkadza w relacjach partnerskich, zawodowych, przyjacielskich. DDA doświadczają bólu i niezrozumienia, nie wiedzą skąd w ich życiu tak wiele trudności, co takiego robią, że życie nie przynosi im satysfakcji.

syndrom DDA - dorosłe dzieci alkoholików

Syndrom DDA

Jeżeli jedna osoba w rodzinie choruje, to ludzie, którzy są wokół niej, też chorują. Dzieci są szczególnie podatne na wpływ dorosłych i bezradne wobec tego, co dzieje się w domu. Jeśli wychowują się w dysfunkcyjnej rodzinie, to w dorosłość wchodzą z różnymi problemami.

Osoby z syndromem DDA z trudem budują relacje międzyludzkie, zwłaszcza z potencjalnym Partnerem. Bardzo często wchodzą w relacje z osobami uzależnionymi, bo wolą zwykle to, co znają, i lękają się nowego. Łatwiej wejść w stary schemat. Poza tym przyciągają do siebie osoby pasujące do swoich potrzeb.  Zamknięcie pewnego etapu życia, przepracowanie traum i nieprzyjemnych wspomnień pozwala na rozpoczęcie nowego życia. Do tego niezbędna jest jednak terapia.

Objawy Syndromu DDA

Skontaktuj się z nami

Jesteś DDA? W naszym Ośrodku znajdziesz pomoc!

Prowadzimy terapię DDA zarówno indywidualną, jak i grupową.