Czy można wyjść z uzależnienia samodzielnie?
Uzależnienie jest poważnym problemem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Niektórzy z nich próbują samodzielnie wyjść z nałogu, bez pomocy specjalistów lub leków. Czy jest to możliwe? Jakie są wyzwania i zagrożenia związane z takim podejściem? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania i przedstawić kilka strategii, które mogą pomóc osobom uzależnionym od alkoholu.
Wstępnie należy zaznaczyć, że podejmowanie samodzielnych prób wyjścia z uzależnienia nie jest łatwe ani bezpieczne. Uzależnienie jest chorobą przewlekłą, która wymaga długotrwałej terapii i opieki medycznej. Osoby uzależnione często mają problemy z uznaniem swojego zniewolenia. Zwyczajnie nie zdają sobie sprawy ze skali swojego problemu i ze względu na towarzyszące mu mechanizmy pozostają wówczas bez szansy na utrzymanie motywacji do zmiany, radzeniem sobie z objawami odstawienia i nawrotami.
Dodatkowo nadmierne np. picie alkoholu lub i używanie innych substancji może powodować poważne uszkodzenia wątroby, serca, mózgu i innych narządów, które mogą być nieodwracalne lub zagrażające życiu co wymaga profesjonalnej opieki medycznej.
U osób uzależnionych bardzo długo (nawet w trakcie terapii i po) pozostaje jednak często skłonność i wiara w to, że mogą próbować samodzielnie wyjść z nałogu z różnych powodów. Że mogą to zrobić po swojemu. Może to być kwestia nieświadomości, ale najczęściej tym powodem jest brak gotowości do uznania swojej słabości, któremu towarzyszy nadmierny wstyd oraz lęk wynikający z konieczności poniesienia konsekwencji. Często jest to uwarunkowane społecznie i wiąże się z myśleniem o uzależnieniu w kategorii stygmatu.
Jedną z najważniejszych strategii do wyjścia z uzależnienia jest ustalenie celów i motywacji do utrzymywania abstynencji. Osoba uzależniona powinna być świadoma swoich powodów do zmiany i korzyści, jakie może osiągnąć dzięki temu. Tego nie da się zrobić samodzielnie. Do tego potrzebny jest drugi człowiek. Najlepiej taki, który zna się na uzależnieniu z autopsji lub jest profesjonalistą.
Warto wiedzieć, że często terapeutami uzależnień są osoby, które same są uzależnione i z powodzeniem pozostają trzeźwe od wielu lat.
Dlatego warto korzystać z profesjonalnej pomocy.
Wyjście z uzależnienia w pojedynkę graniczy z cudem, a te w tym temacie praktycznie się nie zdarzają!!!!
Paradoksalnie osoby uzależnione, które podejmują próbę zaprzestania picia (brania lub grania) samodzielnie obawiają się samotności i wyalienowania.
Im szybciej sięgniesz po pomoc osób trzecich tym szybciej poczujesz się w tym względzie bezpiecznie. Odwieczna potrzeba przynależności, która bezpośrednio wpływa na poczucie bezpieczeństwa jest naturalną potrzebą człowieka.
Warto sobie w tym momencie uzmysłowić, że leczenie nie oznacza izolacji i samotności. Osoba uzależniona może również skorzystać z pomocy profesjonalnych grup wsparcia dla osób uzależnionych, a także nieprofesjonalnych takich jak AA, AN i in.
W tych grupach można znaleźć ludzi o podobnych doświadczeniach i problemach, którzy oferują pomoc, wsparcie emocjonalne i motywację do trwania w trzeźwości. Są to miejsca, w których odzyskasz poczucie bezpieczeństwa, poprzez zyskanie zrozumienia u innych. Może nawet dość szybko pozbędziesz się uczucia samotności na stałe.
Osoba uzależniona rzadko może dostać realne wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy nie mają odpowiednich narzędzi, aby pomóc. Dodatkowo nie rozumieją problemu uzależnienia, gdyż sami przez to nie przeszli. Są zmęczeni i zdesperowani uzależnieniem swoich bliskich, pogubieni i sami wymagają pomocy profesjonalistów.
Tematowi współuzależnienia poświęcę osobną rubrykę, gdyż jest to temat bardzo ważny do zrozumienia dla osób uzależnionych oraz ich bliskich.
Kolejną, ale nie mniej ważną strategią do wyjścia z uzależnienia jest dbanie o zdrowy styl życia. Osoba uzależniona powinna zadbać o odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu, aby zapobiec odwodnieniu i niedoborom witamin i minerałów, które mogą pogorszyć stan zdrowia i samopoczucia.
Aby to zrobić warto sprawdzić swój aktualny stan zdrowia i wg wytycznych od lekarza pierwszego kontaktu lub innych specjalistów tak skonstruować sposób odżywiania, aby był on odpowiedni dla danej osoby. Tak więc, nawet w tak prozaicznych sprawach należy skorzystać z pomocy osób trzecich.
Osoba uzależniona powinna również uprawiać regularnie aktywność fizyczną, która poprawia kondycję fizyczną, redukuje stres i poprawia nastrój.
Ważną kwestią jest znalezienie alternatywnych źródeł radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja, relaksacja, hobby czy zainteresowania, które mogą zaspokoić potrzebę przyjemności i satysfakcji bez uciekania się do używek czy szkodliwych zachowań.
Czy można to zrobić samodzielnie?
Czy można to zrobić samodzielnie? Zmienić styl życia na zdrowszy? Można. Jest to jednak bardzo trudne. Osoba uzależniona ma złe nawyki w ww. obszarach i samodzielnie będzie jej trudno zmienić te przyzwyczajenia. Do tego potrzebna jest motywacja i samodyscyplina, o którą bardzo trudno zwłaszcza na początku drogi do trzeźwości.
Podczas terapii uzależnień alkoholowych z pomocą innych uczestników terapii i terapeutów osoba uzależniona może lepiej poznać swoje nawyki i wzorce szkodliwych zachowań, zidentyfikować czynniki ryzyka i wyzwalacze nawrotu, a także ocenić skuteczność swoich działań. Zrobienie tego w sposób rzetelny w pojedynkę jest nie możliwe.
Osoba uzależniona, która podejmuje próbę wyjścia z uzależnienia samodzielnie nie jest świadoma trudności i potencjalnych pułapek związanych z takim podejściem.
Do tego potrzebne są odpowiednie strategie, które skutecznie pomogą w leczeniu i zmniejszą ryzyko powikłań.
W powyższym artykule mało szczegółowo omawiam, tylko niektóre aspekty dotyczące wychodzenia z uzależnień.
Z cała pewnością jest to jednak proces skomlikowany, wymagający asekuracji i wsparcia ze strony osób znających się na tej dziedzinie.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy, która może zapewnić skuteczną i bezpieczną drogę ku trzeźwości.
Osobie uzależnionej potrzebny jest mocny fundament gwarantujący utrzymanie abstynencji.
Życie ma swoje ciężkie momenty. Pamiętaj jednak, że będąc osobą trzeźwą przywracasz sobie szansę na przeżycie go w sposób świadomy i odważny.
Bez lęku o to czego bać się nie musisz lub pokonując go, a nawet czyniąc z jego udziałem strategię do działania ku wolności. Tej prawdziwej – wolnej od wszelkich uzależnień.
Chcesz spróbować?
Vita Nova znaczy Nowe Życie. Dostaniesz je z naszą pomocą.
Jesteśmy tu zawsze