Esperal – co to jest i jak działa?

Esperal to potoczna nazwa środka powszechnie stosowanego od lat i mylnie uważana za skuteczny  w leczeniu alkoholizmu. Wiele osób posiada wszywki alkoholowe, a prawie każdy zna – choćby ze słyszenia – osobę, która się „zaszyła”. Część z nich próbuje zerwać z nałogiem, pokładając nadzieję w implantowaniu esperalu lub połykaniu anticolu.

Czym jest Esperal?

Esperal to środek, którego produkcja została zakończona w 2009 roku. Po jakimś czasie jednak wrócił na rynek i dziś jest dostępny. Tyle, że nie nazywa się już esperal, tylko disulfiram WZF. W praktyce jednak to dokładnie ten sam produkt, zawierający tę samą substancję czynną – disulfiramum. Tak więc choć nazwa esperal zniknęła z wykazu leków, wciąż jest powszechnie stosowana na określenie wszywki alkoholowej z disulfiramem zarówno przez poszukujących pomocy uzależnionych, jak i przez lekarzy.

Esperal jest lekiem, który może pomóc  w leczeniu alkoholizmu, NIE JEST JEDNAK LEKIEM NA ALKOHOLIZM

Jest to wyłącznie środek , który może wyzwolić u osoby uzależnionej  chwilową, nie trwałą niechęć do alkoholu. Nie zmniejsza głodu alkoholowego i innych objawów uzależnienia.

Mechanizm działania Esperalu

Esperal działa poprzez blokowanie enzymu, który odpowiada za metabolizm alkoholu. W ten sposób, gdy osoba zażywająca Esperal spożywa alkohol, w jej organizmie gromadzi się toksyczny produkt, który wywołuje tzw. reakcję antabusową. Objawia się ona silnymi dolegliwościami fizycznymi, takimi jak nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, duszność i drgawki. Reakcja antabusowa ma na celu zniechęcić osobę uzależnioną do sięgania po alkohol.

Zalety i wady stosowania Esperalu

Esperal jest mało skutecznym lekiem wspomagającym leczeniu alkoholizmu, choć może  utrudniać powrót do picia (czynnego uzależnienia). Z całą pewnością trudno na samym esperalu zbudować motywację do trzeźwości. W pierwszym roku trzeźwienia istotne jest, aby osoba uzależniona trafiła na terapię, aby mogła poznać narzędzia do utrzymania abstynencji. Disulfiram nie jest takim narzędziem. Esperal nie jest lekiem cudownym i nie rozwiązuje problemu uzależnienia sam w sobie. Aby leczenie było skuteczne, należy również podjąć psychoterapię i zmienić styl życia. Ponadto Esperal może mieć niepożądane skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne, uszkodzenie wątroby, zaburzenia psychiczne lub interakcje z innymi lekami. Dlatego należy stosować go pod ścisłą kontrolą lekarza.

Instrukcje i dawkowanie Esperalu

Anticol przyjmuje się doustnie w postaci tabletek. Zazwyczaj zaczyna się od dawki 500 mg dziennie przez pierwsze dwa tygodnie, a następnie zmniejsza się ją do 250 mg dziennie przez kolejne dwa tygodnie. Lek należy przyjmować rano na czczo lub co najmniej dwie godziny po posiłku. Nie należy pić alkoholu ani stosować żadnych produktów zawierających alkohol (np. płyny do płukania ust, perfumy, kosmetyki) podczas leczenia Esperalem. W przypadku przedawkowania lub przypadkowego spożycia alkoholu należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.

Ponadto stosuje się esperal w postaci jednorazowego implantu, jest on chirurgicznie umieszczany podskórnie w postaci stale uwalnianej do organizmu.

Esperal jest lekiem, który może pomóc osobom uzależnionym od alkoholu w walce z nałogiem. Jest to jednak tylko jeden z elementów kompleksowej terapii uzależnienia. Aby osiągnąć trwałą trzeźwość, konieczne jest również zaangażowanie się w psychoterapię i zmianę nawyków życiowych. Esperal nie jest lekiem bezpiecznym dla każdego i wymaga ścisłego nadzoru medycznego. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem i poinformować go o wszystkich chorobach i lekach, które się przyjmuje.