Uzależnienie od marihuany

Czy można uzależnić się od marihuany?

W powszechnie przyjętym myśleniu społecznym funkcjonuje opinia, że nie można się uzależnić od marihuany, że palenie jej ma więcej zalet w tym leczniczych niż wad. Że palenie marihuany nie wywołuje żadnych skutków ubocznych dla organizmu człowieka.

Nic bardziej mylnego, gdyż objawy występujące przy odstawianiu marihuany, podobnie jak w przypadku wielu innych narkotyków, są prawdziwym problemem.

Uzależnienie od marihuany to nadal stosunkowo rzadko poruszane zagadnienie. O wiele częściej rozmawiamy o uzależnieniu od papierosów lub alkoholu; objawy nadużywania są w tych przypadkach o wiele wyraźniej widoczne. Nie znaczy to jednak, że należy bagatelizować wpływ marihuany na organizm oraz ryzyko uzależnienia.

Większość palaczy przyznaje, że pali marihuanę jedynie okazjonalnie. Codzienne palenie marihuany jest zjawiskiem o wiele rzadszym, a o uzależnieniu mówi się wręcz, że jest niemożliwe. Powszechnie panująca opinia o tym, że od marihuany nie da się uzależnić oraz liczne doświadczenia osób palących marihuanę często i w dużych ilościach, a następnie rzucających palenie bez żadnych problemów sprawiają, że długotrwałe palenie marihuany nie budzi w większości osób niepokoju.

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD – 11 definiuje zarówno szkodliwe zażywanie (nadużywanie) substancji psychoaktywnych, jak i zespół uzależnienia. O pierwszym przypadku mówimy, gdy sposób stosowania substancji powoduje konkretne szkody zdrowotne – zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Zespół uzależnienia jest z kolei stanem fizycznym i psychicznym spowodowanym używaniem substancji psychoaktywnych, na który składają się zespoły zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych.

Do objawów zespołu uzależnienia zaliczamy silną potrzebę lub przymus używania substancji psychoaktywnej i utratę samokontroli w używaniu tej substancji, przyjmowanie jej w celu uniknięcia objawów abstynencyjnych, wystąpienie zespołu abstynencyjnego, wzrost tolerancji, zażywanie substancji pomimo wyraźnych szkód oraz utrata innych zainteresowań. Przyjmuje się, że co najmniej trzy z powyższych objawów powinny występować w ciągu ostatniego roku, by móc zdiagnozować zespół uzależnienia.

Objawy Uzależnienia Od Marihuany

Objawy uzależnienia od marihuany dotyczą nie tylko sfery fizjologicznej, ale również psychicznej i społecznej. Symptomy fizycznego uzależnienia zwykle trwają krótko i nie są mocno nasilone, a w wielu przypadkach nie stwierdza się w ogóle ich występowania. Wiele osób zastanawia się wręcz, czy marihuana to narkotyk, ponieważ w porównaniu z heroiną trudno mówić nawet o jakimkolwiek wpływie na organizm. Silne pragnienie lub wręcz przymus palenia marihuany, trudności w kontrolowaniu czasu i ilości zażywania, zwiększenie częstotliwości i ilości palenia, silna koncentracja wokół palenia marihuany oraz kontynuowanie jej palenia pomimo pojawiania się szkód psychicznych, to zdecydowanie sygnały ostrzegawcze, których nie należy bagatelizować.

Jednak niezależnie od tego, czy chodzi o ćwiczenia, słodycze czy picie sześciu filiżanek bardzo mocnej kawy dziennie, ciało człowieka, a przede wszystkim mózg przyzwyczaja się do wszystkiego, co robisz lub spożywasz regularnie. Jeśli więc nagle przestaniesz to robić organizm będzie reagować.

Możesz być zdziwiony  tym co teraz czytasz, ale osoby regularnie stosujące marihuanę nie są poza ryzykiem  wystąpienia objawów odstawienia. Nagła przerwa po okresie długotrwałego palenia często prowadzi do reperkusji, które wpływają na fizyczne, emocjonalne i behawioralne samopoczucie danej osoby, w tym wypadku nie zaprzeczalnie uzależnionej.

Ze względu na to, jak bardzo może wpływać na osobę, zespół odstawienia marihuany  jest klasyfikowany jako zaburzenie psychiczne dokładnie tak samo jak w przypadku innych substancji psychoaktywnych lub zachowań, które wywołują przymus regularnego korzystania z nich, wykluczający nad tym kontrolę.

Objawy Odstawienia Marihuany:

Oto niektóre z objawów, których doświadczają ludzie, którzy długotrwale palili marihuanę i próbowali ją odstawić.

Są to zwykle łagodne epizody zaburzeń fizycznych i emocjonalnych, ale jeśli utrzymują się i nasilają, może być wymagana profesjonalna pomoc.

 • Drażliwość: zaczyna się jako łagodna irytacja, ale może przekształcić się w irracjonalną agresję. Jest to jeden z pierwszych objawów, których doświadczają ludzie, gdy zaczynają przechodzić przez objawy odstawienia.
 • Problemy ze snem: osoby stosujące marihuanę regularnie, które nagle rzuciły palenie często doświadczają problemów ze snem, takich jak bezsenność, koszmary nocne i nocne poty.
 • Bóle głowy: silne bóle głowy są częścią listy objawów odstawienia marihuany. Zwykle zaczynają się około trzech dni po rzuceniu palenia i mogą trwać przez następny tydzień lub dwa.
 • Objawy grypopodobne: pojawia się zwykle obfite pocenie, któremu towarzyszą gorączka i dreszcze.
 • Lęk i depresja: uczucie paranoi wraz z ciągłym smutkiem i nagłą utratą zainteresowania codziennymi czynnościami także znajdują się na liście objawów.

Człowiek, który regularnie pali marihuanę ,będzie charakterystycznie pachnieć. Będzie można zauważyć przekrwione i powiększone źrenice, zwiększony apetyt, nieoczekiwane napady radości, problemy z koordynacją oraz opóźniony refleks.

Jeśli człowiek regularnie pali marihuanę zmniejsza się sprawność jego funkcji poznawczych. Ma krótszą pamięć, problemy z koncentracją, nie reaguje na bodźce, a logiczne myślenie jest mniej sprawne niż wcześniej. Uzależniony staje się bardziej agresywny i impulsywny. Występują częstsze zmiany nastroju np.: stany depresyjne, poczucie bezradności czy zaburzenia lękowe. Nawet gdy jest „czysty”, występują halucynacje i amnezja. Marihuana zmniejsza chęć do realizacji własnych planów, energię i powoduje obojętność.

Jest to narkotyk, który bardzo długo utrzymuje się w organizmie. Czasami nawet po dwóch tygodniach można go wykryć. Chęć odstawienie narkotyku powoduje omamy wzrokowe, napady lęków, problemy z percepcją czasu i przestrzeni. Gdy THC spożywa się razem z alkoholem, można doprowadzić do wymiotów, napadów lęku, ataków paniki, paranoi oraz utraty kontroli nad sobą.

Objawy Zażywania Marihuany

Choć objawy zażywania marihuany mogą różnić się u poszczególnych osób, warto poznać najpopularniejsze skutki, szczególnie jeśli zachodzi podejrzenie zażywania narkotyku przez osoby niepełnoletnie. Rozpoznanie sytuacji jest pierwszym etapem występującym jeszcze przed rozpoczęciem diagnostyki z wykorzystaniem specjalistycznych testów i konsultacjami ze specjalistą.

Dziwne zachowanie bliskiej osoby, a w szczególności nastolatka może być wskazówką świadczącą o zażywaniu marihuany. Typowe objawy po marihuanie to z jednej strony szereg symptomów fizycznych, obejmujących wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, wysuszenie śluzówek jamy ustnej, pocenie się, zwiększenie apetytu, zaburzenia koordynacji ruchowej i uwagi, bóle i zawroty głowy oraz charakterystyczne przekrwienie gałek ocznych. Oczy po zapaleniu marihuany są czerwone, dodatkowo występuje mętnienie białek oczu, co w połączeniu z charakterystyczną, słodkawą wonią powinno zdecydowanie wzbudzić zainteresowanie. 

W pierwszej fazie działania marihuany pojawia się gadatliwość, euforia i beztroska oraz napady śmiechu – postronny obserwator zauważy, że są one zwykle nieadekwatne do sytuacji. W kolejnej fazie występuje wyciszenie i uspokojenie, często również stan błogości, zaś trzecia faza charakteryzuje się przede wszystkim sennością, apatią i spadkiem aktywności oraz zaburzeniami kontroli czasu. Choć działanie marihuany na organizm utrzymuje się do kilku godzin, to sama substancja pozostaje w organizmie nawet do trzech tygodni, dlatego możliwe jest jej wykrycie za pomocą testów na obecność THC w moczu, krwi lub… włosach.

Używanie Marihuany Wywołuje Następujące Objawy Fizyczne:

 • napady kaszlu,
 • bóle głowy,
 • przekrwione oczy.
 • nerwowość,
 • osłabienie koncentracji,
 • słabszy refleks i koordynacja ruchowa,
 • problemy ze snem
 • choroby gardła,
 • wychudzenie,
 • ograniczanie kontaktów międzyludzkich,
 • brak motywacji do działania,
 • nadpobudliwość,
 • wrażliwość na światło.
 • Zapalenie krtani

Uzależnienie od tego środku charakteryzuje się tym, że człowiek za wszelką cenę musi sięgnąć po narkotyk dokładnie tak samo jak w przypadku innych substancji psychoaktywnych.  Nie ma już kontroli nad ilością zażywanej substancji i robi to bardzo często. Musi przyjmować jej coraz więcej, aby osiągnąć przyjemny efekt. Chory gdy odstawi narkotyk występują objawy zespołu abstynenckiego. Uzależniony zmienia swoje życie, zapomina o bliskich, rezygnuje z pracy czy hobby, aby całkowicie poświęcić się uzależnieniu.

Ile Trwa Odwyk Od Marihuany?

To, jak długo ludzie odczuwają objawy abstynencyjne różni się w zależności od osoby. Ale najgorszy okres następuje zwykle w ciągu pierwszych dwóch tygodni po tym, jak dana osoba zrezygnowała z palenia marihuany.

Oto, co może wydarzyć się w tym dwutygodniowym okresie oraz po nim.

Co Dzieje Się Z Organizmem Po Odstawieniu Marihuany?

Tydzień Pierwszy:

Zaczyna się pojawiać zmęczenie fizyczne i psychiczne. Najpierw zwykle pojawiają się epizody drażliwości, a następnie niepokój i problemy ze snem.

Tydzień Drugi:

W tym czasie objawy odstawienia marihuany osiągają szczyt, szczególnie około dziesiątego dnia. U osób, które stosowały marihuanę regularnie, zaczną się pojawiać bóle głowy i objawy grypopodobne.

Tydzień Trzeci:

W tym czasie osoba doświadczająca objawów odstawienia zacznie odczuwać ustępowanie problemów. Dyskomfort zaczyna zanikać i można powoli powrócić do swoich normalnych zajęć.

Tydzień Czwarty:

Podobnie jak płuca wracają do pełnego zdrowia po długim okresie bez palenia, receptory kannabinoidowe w mózgu z czasem wrócą do normalnego funkcjonowania. W czwartym tygodniu wszystkie objawy odstawienia powinny już ustąpić.

Aby objawy odstawienia całkowicie zniknęły należy powstrzymać się od stosowania marihuany i praktycznie każdej innej substancji psychoaktywnej. Na przykład, jeśli zastąpisz marihuanę tytoniem i alkoholem, istnieje duża szansa, że Twój stan się pogorszy i prawdopodobnie w końcu będziesz stosować marihuanę tak samo, jak wcześniej.

Badanie z 2007 r. wskazuje na poprzednie badania, w których twierdzono, że 1 na 4 osoby używające konopi indyjskich jest w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na schizofrenię „lub powiązane zaburzenie psychotyczne”. Dla tych, którzy zamierzają po raz pierwszy sięgnąć po marihuanę taka informacja powinna być, więc ostrzeżeniem.

Regularne palenie marihuany może zwiększać ryzyko zaburzeń lękowych,  a także w mniejszym stopniu depresji. Osoby, które palą marihuanę codziennie , częściej zgłaszają myśli samobójcze niż niepalący. Regularne stosowanie marihuany zaostrza również objawy choroby afektywnej dwubiegunowej.

Główny psychoaktywny składnik marihuany czyli THC powoduje zmiany w obszarach mózgu, które odpowiedzialne są za naukę, uwagę, pamięć i motywację. To substancja aktywna, która odpowiedzialna jest za stan upojenia, jaki pojawia się po zapaleniu marihuany.

Długotrwałe używanie marihuany może prowadzić do subtelnego upośledzenia niektórych funkcji poznawczych. U osób palących regularnie marihuanę stwierdzono także negatywny wpływ na pamięć krótkoterminową oraz zdolność koncentracji i procesy uwagi.

Łagodne nasilenie objawów odstawiennych w ocenie pacjentów jest bardzo podobne do objawów jakie pojawiają się po odstawieniu kofeiny.

Długotrwałymi skutkami palenia marihuany jest przede wszystkim zespół amotywacyjny czyli zaburzenie w sferze woli. Objawia się on utrudnieniem lub niemożnością podejmowania decyzji, brakiem działania, a szczególnie wyznaczania sobie celów i ich konsekwentnej realizacji. To bardzo charakterystyczne dla osób regularnie palących marihuanę.

Zespołowi amotywacyjnemu w odróżnieniu od depresji nie towarzyszy poczucie winy.

Tak jak w przypadku wychodzenia z wszystkich innych uzależnień, aby zrobić to skutecznie potrzebna jest profesjonalna specjalistyczna pomoc.

Jeśli widzisz u siebie lub kogoś bliskiego podobne objawy jak opisane to zapraszamy do kontaku.